offshore.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Wielka Brytania przeznacza 31,6 miliona funtów na projekty demonstracyjne dotyczące pływających wiatrów

Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) przyznał 31,6 miliona funtów (około 37,7 miliona euro) dotacji dla jedenastu projektów w ramach programu demonstracyjnego Floating Offshore Wind (FOW).

W celu obniżenia kosztów, a także zwiększenia tempa wdrażania pływających turbin wiatrowych, finansowanie będzie wspierać demonstrację innowacyjnych technologii w czterech „obszarach wyzwań”: kable dynamiczne, kotwiczenia i miejsca cumowania, pływaki i fundamenty, innowacje branżowe (inne technologii) oraz zintegrowaną demonstrację wielu technologii.

Nadrzędną innowacją projektu SENSE Wind jest połączenie dwóch technologii, pływającego fundamentu PelaStar Tension Leg Platform (TLP) oraz systemu instalacji turbiny wiatrowej SENSE. Do tego dochodzą dwie dodatkowe innowacje związane z TLP: kotwy o wysokim obciążeniu pionowym i syntetyczne cięgna cumownicze. Zbadane zostaną również ulepszenia w zakresie podtrzymywania i ochrony kabli sieciowych.

W ramach projektu INFLOAT planuje się opracowanie i zademonstrowanie zestawu innowacyjnych brytyjskich technologii odpowiadających na wszystkie wyzwania technologiczne konkurencji. Demonstracje zostaną zintegrowane z projektem Pentland Demo, w ramach którego pływająca platforma klasy 15-18 MW oparta na projekcie TetraSub firmy Stiesdal Offshore Technologies zostanie wdrożona w lokalizacji w północnej Szkocji w 2023 roku.

Nadrzędnym celem projektu jest przyspieszenie rozwoju pływającego wiatru na dużą skalę poprzez obniżenie uśrednionych kosztów energii (LCOE) przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności i zdolności do dostarczania brytyjskiego łańcucha dostaw.

Firma Cerulean Winds, która niedawno trafiła na pierwsze strony gazet, przedstawiając swoją propozycję dekarbonizacji ropy i gazu z napędem wiatrowym, również otrzymuje finansowanie na zintegrowaną demonstrację.

W ramach projektu firmy przyjęto podejście sektora ropy i gazu do wielkoskalowej infrastruktury pływającej, aby zademonstrować zintegrowany system dynamiczny składający się z systemu cumowania, pływającego fundamentu i turbiny wiatrowej. Projekt ma na celu zajęcie się innowacjami i optymalizacją wszystkich aspektów projektowania pływających farm wiatrowych oraz podstawą instalacji w pływających farmach wiatrowych o mocy 3 x 1 GW w lokalizacjach na szelfie kontynentalnym Wielkiej Brytanii.

Projekt prowadzony przez Aker Solutions jest również wspierany przez BEIS. Projekt ma na celu zintegrowanie dynamicznych kabli międzysieciowych wyprodukowanych przy użyciu techniki produkcji kabli Oscilay™ firmy Aker Solutions z podstacjami podmorskimi, które mogą obniżyć LCOE o 20% w porównaniu z tradycyjnymi podstacjami naziemnymi.

Kable Oscilay™ mają większą prostotę maszyny i wymagają mniejszej liczby spawów i spawów, a także oferują prostszą i tańszą instalację na morzu. Według Aker Solutions, w połączeniu z podstacjami podmorskimi, może to znacznie zwiększyć wydajność przesyłu energii z powrotem na ląd.

Marine Power Systems (MPS) zademonstruje swój tani system pływających fundamentów do pływającego wiatru w skali megawatów.

Projekt kierowany przez MPS wykorzysta wcześniejsze prace firmy, aby zademonstrować pływającą platformę o mocy 2 MW, która jednocześnie wykorzystuje 0,5 MW energii fal . Projekt zademonstruje wszystkie aspekty innowacyjnej pływającej platformy wiatrowej, w tym: konstrukcję główną, linę dynamiczną, miejsca do cumowania, kotwice i system napinania/rozmieszczania, mówi MPS.

Częścią tego samego obszaru finansowania jest również Trivane Demonstrator, trimaran składający się z trzech barek , które są połączone ze sobą belkami skrzynkowymi i usztywnieniami, ze standardową gondolą turbiny wiatrowej, łopatami i wieżą zamontowaną w pobliżu rufy środkowej barki.

Trivane wiatrowskazy o systemie cumowania wieży na dziobie. Produkcja odbędzie się w Ledwood Mechanical Engineering, Pembroke Dock.

Prosta forma konstrukcji tych trzech barek sprawia, że ​​można je budować niemal w dowolnym miejscu przy niskich kosztach za tonę, ponieważ kadłuby są złożone z usztywnionych stalowych płyt.

W dziedzinie pływaków i fundamentów firma AWC Technology otrzymuje dotację na swoją articulated Wind Column, kolumnę wyporu połączoną przegubowo z kotwicą grawitacyjną, która utrzymuje pozycję turbiny na dnie morskim.

Konstrukcja osiąga stabilność na obciążenia środowiskowe dzięki kolumnie wyporu, tworząc moment prostujący wokół pojedynczego punktu kotwiczenia. Pojedyncza kotwa grawitacyjna pozwala na pojedyncze połączenie przegubowe między słupem a kotwą, co pozwala na zerową odporność strukturalną na przewrócenie.

Firma Buoyant Production Technologies (BPT) zademonstruje konstrukcję kadłuba typu spar booy , specjalnie skonfigurowaną tak, aby zapewniała minimalne ruchy przy jednoczesnym wspieraniu dużych ładunków w środowisku morskim. Konstrukcja jest smukłym jednokolumnowym obiektem pływającym, składającym się z smukłego górnego cylindra i dolnego, całkowicie zanurzonego cylindra, który wykorzystuje pasywny balast, aby zapewnić stabilność i wydajność ruchu.

Projekt jest skalowalny dla różnych zastosowań, a analizy inżynierskie wskazują, że wydajność ruchów projektu jest porównywalna z pełnowymiarowym kadłubem Spar podobnym do tych stosowanych w istniejącym projekcie demonstracyjnym. 

BPT współpracowało z Siemens Energy i Subsea 7 w celu opracowania projektu pływającej podstacji z wykorzystaniem technologii Spar-Buoy i to właśnie ten projekt będzie przedmiotem obecnego projektu.

W obszarze finansowania kabli dynamicznych był tylko jeden nagrodzony: JDR Cable Systems. Firma zdobyła fundusze na projekt Accelerated development of Higher-voltage Export & Array cables for Dynamic applications (AHEAD).

Projekt ma na celu zademonstrowanie, że innowacyjne polimerowe systemy izolacji są zdolne do pracy powyżej 66 kV i 132 kV , potencjalnie jako konstrukcja na mokro, a także rozszerzenie konstrukcji kabla Dynamic Array na większe i mocno dynamiczne kable eksportowe przy 132 kV.

Projekt obejmuje również zaawansowane dynamiczne modelowanie kabli w celu projektowania konfiguracji kabli o wyższym obciążeniu lub sztywniejszego okablowania, a także integrację technologii wykrywania naprężeń włókien optycznych nowej generacji z kablami Dynamic HV Export i Array w celu poprawy monitorowania i konserwacji kabli morskich.

Za demonstrację kotwiczenia i cumowania BEIS nagrodził dwa projekty London Marine Consultants i Reflex Marine.

Firma London Marine Consultants zdobyła dotację na system odłączania boi do cumowania, który umożliwia instalację kabla cumowniczego i zasilającego przy zmniejszonym ryzyku uszkodzenia wszystkich elementów i przy skróconym harmonogramie, co skraca czas trwania kampanii instalacyjnej, a tym samym obniża koszty projektu , koszt energii i emisje statków.

Reflex Marine jest wspierany w projekcie demonstracyjnym JAVELIN Deep Set Tensile Anchile. Według firmy JAVELIN dostosowuje ustalone techniki wiercenia na morzu, aby zapewnić wysoce wydajny system kotwienia . Stożkowy profil kotwy tworzy naprężenia obwodowe w otaczających mediach i podłożu, gdy kotwa jest naprężona, tworząc silne „blokadę cierną” głęboko w otworze.

JAVELIN jest osadzony we wstępnie wywierconym otworze wiertniczym o małej średnicy na znacznej głębokości, penetrującym formacje geologiczne o wysokiej wytrzymałości. Projekt jest bardzo elastyczny, ponieważ zmiany głębokości lub średnicy odwiertu mogą z łatwością uwzględniać lokalne różnice geologiczne. Konstrukcja jest również idealna do wytrzymywania obciążeń pod dużym kątem, wymaganych w rozwiązaniach cumowania z napiętymi nogami, mówi Reflex Marine. Kotwa zajmuje mało miejsca i ma niewielki wpływ na instalację.

źródło: TRIVANE

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY