offshore.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Zestaw farmy wiatrowej Baltic Power do badań geotechnicznych

Na miejscu planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power oraz na trasie przyłącza projektu rozpoczyna się główna faza badań geotechnicznych.

Dwanaście statków będzie prowadzić badania przez około 12-16 tygodni, w zależności od warunków pogodowych, na Morzu Bałtyckim.

Zakres badań obejmuje wiercenie otworów wiertniczych i sondowanie do głębokości kilkudziesięciu metrów na terenie farmy wiatrowej o powierzchni ponad 130 kilometrów kwadratowych.

Podobne prace mają być prowadzone na ponad 30-kilometrowej trasie kabla eksportowego.

Brytyjska firma Gardline jest odpowiedzialna za test dna morskiego farmy wiatrowej, a polska firma MEWO za pomiary na trasie połączenia morskiego.

Wyniki zostaną wykorzystane do opracowania ostatecznego planu lokalizacji turbin wiatrowych, ich fundamentów oraz lokalizacji farmy wiatrowej i trasy kabla eksportowego.

„Chcemy rozpocząć budowę morskiej farmy wiatrowej już w 2023 roku. To pionierskie przedsięwzięcie, które nie tylko przekształci polski system elektroenergetyczny, ale pozwoli nam także na zdobycie nowych możliwości w obszarze wielkoskalowej projektów emisyjnych” – powiedział Daniel Obajtek , prezes zarządu PKN ORLEN.

– Geodezja geotechniczna to niezwykle złożony proces, angażujący dziesiątki wysokiej klasy fachowców i najnowocześniejszego sprzętu. Po jego zakończeniu będziemy mogli opracować szczegółowy projekt techniczny, który będzie optymalny dla harmonogramu i ekonomiki projektu”.

Badania geotechniczne zostały poprzedzone rozpoczęciem badań wykrywających UXO.

Polski PKN Orlen pracuje nad rozwojem morskiej farmy wiatrowej Baltic Power we współpracy  z Northland Power.

W ubiegłym miesiącu projekt morskiej energetyki wiatrowej Baltic Power otrzymał od polskiego Urzędu Regulacji Energetyki 25-letni.

Farma wiatrowa o mocy 1,2 GW uzyskała już pozwolenie na lokalizację, podpisała umowę o przyłączenie do sieci i złożyła pozwolenie środowiskowe.

Prace budowlane mają się rozpocząć w 2023 r., a działalność komercyjna przewidziana jest w 2026 r.

źródło: Offshore Energy/ Ajsa Habibic

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY