offshore.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Hat-trick niskowęglowy w Wielkiej Brytanii

fot. equinor

Wszystkie trzy projekty Equinor, mające na celu głęboką redukcję emisji z przemysłu i wspieranie czystego wzrostu na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, otrzymały finansowanie publiczne od władz Wielkiej Brytanii. Dzięki połączeniu finansowania prywatnego i publicznego Equinor i jego partnerzy będą teraz realizować te projekty, aby do 2040 r. Stworzyć pierwszy na świecie klaster przemysłowy o zerowej wartości netto.

W dniu 17 marca 2021 r. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił przyznanie środków w ramach brytyjskiego Industrial Strategy Challenge Fund (ISCF) trzem konsorcjom projektowym, w których Equinor jest bezpośrednio zaangażowany:

  • Zero Carbon Humber (ZCH), partnerstwo dwunastu firm, mające na celu obrócenie zerowej wartości netto największego klastra przemysłowego w Wielkiej Brytanii poprzez stopniowe wdrażanie niskoemisyjnego wodoru, wychwytywanie dwutlenku węgla i emisje ujemne w miejscach położonych w ujściu rzeki Humber. Pierwszy projekt to niskoemisyjna instalacja wodorowa Saltend prowadzona przez Equinor oraz sieć rurociągów wodoru i dwutlenku węgla (CO2) w zakładach przemysłowych Humber, opracowana przez National Grid Ventures.
  • Net Zero Teesside (NZT), partnerstwo pięciu firm w celu dekarbonizacji klastra przemysłowego Teesside z wychwytywaniem dwutlenku węgla i budowy nowej elektrowni gazowej z najnowocześniejszą technologią wychwytywania dwutlenku węgla.
  • Northern Endurance Partnership (NEP), partnerstwo sześciu firm (z ENI, National Grid, Shell, Total i operatorem bp) w celu rozwoju przybrzeżnej infrastruktury transportu i składowania dwutlenku węgla na brytyjskim Morzu Północnym, która będzie obsługiwać zarówno ZCH, jak i NZT.

Trzy zwycięskie oferty opiewają na kwotę 229 mln GBP finansowania prywatnego i publicznego, przy czym Equinor i jego partnerzy wnoszą ponad dwie trzecie całości.

„Wspólne wyzwanie związane ze zmianą klimatu wymaga współpracy rządów, przemysłu i społeczeństw. Ta nagroda finansowa przyznana przez władze Wielkiej Brytanii pokazuje, że działa to w praktyce i cieszymy się, że te trzy pionierskie projekty zakończyły się sukcesem. Współpracując z naszymi partnerami i interesariuszami, Equinor będzie nadal wykorzystywać nasze możliwości do realizacji tych projektów, abyśmy razem mogli wykazać znaczącą wartość, jaką wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla oraz wodór oferują społecznościom i krajom w przyszłości zerowej netto ”- mówi Irene Rummelhoff, wiceprezes wykonawczy ds. marketingu, Midstream i przetwarzania w Equinor.

Nagrody finansowe przyznane przez UK Research & Innovation oraz fundusze Equinor i jej partnerów zostaną wykorzystane w każdym projekcie, aby przejść przez szczegółowe etapy inżynierii i projektowania oraz przejść do punktu, w którym, z zastrzeżeniem rozwoju równoległego wspierającej polityki Wielkiej Brytanii, można podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w każdym przypadku.

„Nagrody to wspaniała wiadomość dla Wielkiej Brytanii i Equinor. Humber i Teesside odpowiadają za prawie połowę brytyjskich emisji przemysłowych, więc osiągnięcie zerowej wartości netto ma ogromną wartość w rozwiązywaniu emisji w obu klastrach razem. Wprowadzenie technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla oraz wodoru w klastrach przemysłowych w Wielkiej Brytanii wspiera cele rządu dotyczące ekologicznej odbudowy i podnoszenia poziomu poprzez ochronę i tworzenie wielu wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, a także uczyni Wielką Brytanię światowym liderem w dziedzinie wodoru i niskoemisyjności technologie. Jako wiodący dostawca energii w Wielkiej Brytanii, będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami, aby doprowadzić nasze projekty do ostatecznej decyzji inwestycyjnej, angażując się na szczeblu lokalnym i krajowym, aby tak się stało ”- mówi Grete Tveit, wiceprezes ds. Rozwiązań niskoemisyjnych w Equinor.

Źródło: Equinor

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY