offshore.stoczniowy.pl

twoje źródło informacji

Baker Hughes i inni opuścili Nord Stream 2 w obliczu groźby sankcji

Amerykański dostawca usług w zakresie pól naftowych Baker Hughes, Grupa AXA i 16 innych firm podobno porzuciło prace nad projektem rurociągu Nord Stream 2 kierowanego przez Gazprom i nie zostaną ukarane przez Stany Zjednoczone.

foto: Nord Stream 2 AG

Reuters poinformował w środę, że widział dokument wysłany przez administrację Bidena do Kongresu w zeszłym tygodniu, stwierdzający, że Baker Hughes i inne firmy nie zostaną ukarane.

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom buduje gazociąg do transportu gazu do Niemiec przez Morze Bałtyckie z nadzieją, że zakończy go w tym roku.

Stany Zjednoczone uważają, że projekt zwiększy wpływy Rosji i wpłynie na Europę, a omijanie Ukrainy pozbawi ją lukratywnych opłat tranzytowych.

Warto też zaznaczyć, że USA jako jeden z czołowych producentów gazu chciałyby także eksportować gaz do Europy jako alternatywę dla gazu rosyjskiego.

Jak informowaliśmy wcześniej, DNV GL już wycofał się  z projektu w obliczu presji i groźby sankcji ze strony USA

Stany Zjednoczone wcześniej wezwały swoich europejskich sojuszników do zaprzestania prac, które mogłyby pomóc w budowie rurociągu.

Według Reutera lista firm, które wycofały się z projektu, obejmuje AEGIS Managing Agency Ltd, Arch Insurance Ltd, Aspen Managing Agency Ltd, AXA Group, Baker Hughes, Beazley Furlonge Ltd, Bilfinger, Canopius Managing Agents Ltd, Chaucer Syndicates Ltd , Chubb Underwriting Agencies Ltd, DNV GL, Hiscox Syndicates Ltd, Markel Syndicate Management Ltd, MS Amlin Underwriting Ltd, Munich Re Syndicate Ltd, Tokio Marine Kiln Syndicates Ltd, Travellers Syndicate Management Ltd i Zurich Insurance Group.

Jeśli chodzi o projekt rurociągu i jego postępy, konsorcjum pod przewodnictwem Gazpromu w lutym wrócił do układania rur na morzu w pobliżu Danii mimo rosnącej presji na projekt ze strony Waszyngtonu.

Wcześniej, jeszcze w grudniu 2020 roku, rosyjski statek do układania rur Fortuna wykonał 2,6-kilometrowy odcinek gazociągu Nord Stream 2 na wodach niemieckich.

Projekt gazociągu Nord Stream 2 jest prowadzony przez rosyjskiego giganta Gazprom, a połowa finansowania pochodzi od pięciu europejskich partnerów – niemieckiego Unipera, BASF Wintershall, Anglo-Dutch Shell, austriackiego OMV i Engie.

Projekt zaprojektowano jako dwie równoległe 48-calowe linie o długości około 1200 kilometrów, z których każda zaczyna się na południowy zachód od Sankt Petersburga i kończy na niemieckim wybrzeżu Greifswaldu.

Gazociągi będą miały zdolność przesyłu 55 mld m3 rosyjskiego gazu rocznie do UE przez co najmniej 50 lat.

źródło: Offshore Energy/Nermina Kulovic

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

POZOSTAŁE ARTYKUŁY